Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

ΗΤΤΑ απο τον ΑΡΗ το ΛΑΥΡΙΟ

Σε έναν αγώνα με αγωνία λόγω των εναλλαγών στο σκορ, αλλά και ένα… ευτράπελο, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Λαυρίου με σκορ 68-76 για την τέταρτη αγωνιστική της Α1. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο αγώνας διακόπηκε για περίπου μία ώρα, όταν o Κρουμπαλι έσπασε το Ταμπλό.
ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Λαύριο, με αρκετά λάθη και χαμηλό σκορ. Ο Άρης στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων (5-11), στο οποίο όμως είχαν απάντηση οι γηπεδούχοι, ισοφαρίζοντας 3′ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, το οποίο τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 19-14, με τον Έβανς να έχει μπει «ζεστός» στο παρκέ. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους, φτάνοντας μέχρι καισ το +9 (29-20), αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο πριν από το ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο «καλάθι» (31-29), αλλά το Λαύριο δεν πανικοβλήθηκε, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-33.
Στην τρίτη περίοδο έκανε την αντεπίθεσή του ο Άρης, καθώς κατάφερε για πρώτη φορά μετά την πρώτη, αρχικά να ισοφαρίσει (40-40) και στη συνέχεια να περάσει μπροστά στο σκορ (40-43). Λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπου και συγκεκριμένα 4’44” πριν από το τέλος του, ο Κρουμπάλι κάρφωσε δυνατά τη μπάλα στο καλάθι, με αποτέλεσμα να ραγίσει το χρονόμετρο και το ματς να διακοπεί για αρκετά λεπτά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα. Όταν συνεχίστηκε το παιχνίδι (μετά από σχεδόν μία ώρα) ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 57-56 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με ένα σερί 7-0 πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (57-62) 6’46” πριν από τη λήξη, διαφορά που αργότερα διευρύνθηκε μέχρι και τους εφτά πόντους (60-67). Η ομάδα του Δημήτρη πρίφτη κατέφερε να διαχειριστεί σωστά τα τελευταία λεπτά και διατηρώντας τη διαφορά αυτή, τελικά να επικρατήσει της νεοφώτιστης ομάδας με σκορ 68-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 38-33, 57-56, 68-76
ΤΟ HIGHLIGHT: Τέσσερα λεπτά και 44” πριν λήξει η τρίτη περίοδος, ο Κρουμπάλι κάρφωσε δυνατά, με αποτέλεσμα να… σπάσει το ταμπλό της μπασκέτας και να διακοπεί ο αγώνας για αρκετά λεπτά. Χαρακτηριστικά, ενώ το ματς ξεκίνησε στις 17:00, ολοκληρώθηκε μετά από δυόμιση σχεδόν ώρες, καθώς η ζημιά χρειάστηκε περίπου μία ώρα για να διορθωθεί και να ξαναρχίσει το ματς.
ΛΑΥΡΙΟ (Χ. Σερέλης): Γιανγκ 15 (1), Κρουμπάλι 9, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος 3 (1), Νίξον 14, Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης 2, Μπάρλος 12 (1), Μπέμπης, Έβανς 7
ΑΡΗΣ (Δ. Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος, Κούπκοβιτς 2, Ουάιτ 11 (1), Ουότερς 15 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 1, Χάγκινς 11, Κοέν 4, Μούρτος 6 (1), Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 18 (2)